вівторок, 29 серпня 2023 р.

 29 серпня 2023 року в рамках «Серпневих студій» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти відбувся дистанційний майстер-клас "Використання  освітніх платформ при викладанні хімії".

Відкриття заходу розпочалось з привітання ведучої майстер-класу, методиста обласного науково-методичного центру КЗ «ЗОІППО» ЗОР Світлани Дехтяренко.  Далі, координатор вчителів хімії Шевченківського району, Юлія Ніколаєнко представила спікерку майстер-класу, вчительку Запорізького академічного ліцею "Перспектива" Запорізької міської ради, спеціаліста вищої категорії, вчителя-методиста Оксану Бицину. 

Теоретична частина майстер-класу стосувалася питань підготовки цікавого уроку із використанням онлайн-платформ для навчання в дистанційному форматі. 

В практичній частині, спікерка Оксана Бицина ознайомила з перевагами платформи Canva для створення цікавих презентацій, відео, сайтів та плакатів, застосуванням сервісу Mentimeter, навчила створювати інтерактивні вправи на платформі LearningApps, для ефективного проведення формувального оцінювання, провела тренування у застосуванні онлайн-платформи Wakelet для створення е-портфоліо та кабінету хімії в хмарі. Учасникам було запропоноване творче завдання самостійної роботи

Рефлексія майстер-класу відбулась у формі обговорення можливостей застосування онлайн-платформ на уроках хімії під час організації дистанційного навчання, висновки щодо переваг цифрових  технологій для формування сучасної та творчої особистості. 


Представлення Бициної О.В.

 Відеозапис майстер-класу 

Матеріали майстер-класу


        



    



пʼятниця, 25 серпня 2023 р.

 Освітяни Запорізької області взяли участь у дистанційному майстер-класі «Формування творчої особистості на уроках хімії шляхом впровадження елементів інноваційних технологій», який відбувся 25 серпня 2023 року в рамках «Серпневих студій» Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

Відкриття заходу почалось з привітання методиста обласного науково-методичного центру КЗ «ЗОІППО» ЗОР Світлани Дехтяренко та представлення спікера майстер-класу. Продовжила представлення спікера майстер-класу Олена Рюміна, керівник вчителів хімії Дніпровського району.

Майстер-клас підготувала вчителька Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 69 Запорізької міської ради Запорізької області, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист Ірина Бякова.

Теоретична частина майстер-класу стосувалася питань підготовки уроку із застосуванням інноваційних технологій, їх використанням для формування творчої особистості здобувача на уроках хімії.

В практичній частині майстер-класу вчителі ознайомилися з перевагами сервісу Тhinglink для створення інтерактивних плакатів, застосуванням віртуальної дошки Lіnоit, як майданчика для проєктної діяльності, навчилися створювати інтерактивні вправи на сервісі Wordwall, для ефективного проведення формувального оцінювання, тренувалися у застосуванні онлайн- сервісів.

Відбулося обговорення можливостей застосування онлайн-інструментів на уроках хімії для організації дистанційного навчання. Учасники майстер-класу отримали завдання для самостійної роботи за умови виконання якої мали змогу отримати сертифікат.

Важливими стали висновки щодо переваг інформаційно-комунікаційних та проєктних технологій для формування творчої особистості, сформульовані вчителями.

Представлення Ірини Бякової

Відеозапис майстер-класу

Покликання на матеріали майстер-класу  

 



середа, 23 серпня 2023 р.

 

23 серпня 2023 року на базі Комунального закладу «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради  в дистанційній формі відбувся обласний семінар "Особливості викладання хімії в умовах сьогодення" під керівництвом методиста обласного науково-методичного центру КЗ «ЗОІППО» ЗОР Світлани Дехтяренко.

З вітальним словом до учасників семінару звернулася завідувачка ОНМЦ КЗ «ЗОІППО» ЗОР Вікторія Іванова. Вона наголосила на актуальності теми заходу, побажала плідної праці.

Питання «Особливості викладання хімії в 2023-2024 навчальному році» в ході доповіді розкрила Світлана Дехтяренко, методист ОНМЦ КЗ «ЗОІППО» ЗОР. Особливу увагу було приділено модельним навчальним програмам для 5-9 класів та особливостям викладання хімії в цьому навчальному році. 

Ольга Луганська, кандидат хімічних наук, доцент ЗНУ, виступила з доповіддю «Профілізація старшої школи».

З кращий досвід представила Ірина Бякова, вчитель хімії Запорізької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 69 Запорізької міської ради Запорізької області, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист на тему «Передовий педагогічний досвід».

Олена Рюміна, вчитель хімії Запорізької гімназії № 109 Запорізької міської ради, керівник вчителів хімії Дніпровського району, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист поділилася  системою роботи «З досвіду роботи вчителів хімії Дніпровського району».

Програмою семінару була передбачена самостійна робота, що є необхідною умовою для успішного опанування матеріалу.

В семінарі взяли участь вчителі зі всіх регіонів України: Одеської, Київської, Чернівецька, Рівненської, Херсонської, Миколаївської, Хмельницької, Полтавської  та інших областей. 

В ході заходу відбулось обговорення актуальних питань, наголошено на  найважливіших моментах для успішного початку навчального року, підведено підсумки. Присутні відзначили  якісну організацію семінару та вагомий інтерес учасників до матеріалу доповідей.

Матеріали доступні за цим покликанням

Відео









середа, 12 квітня 2023 р.

Освітяни Запорізької області взяли участь у семінарі «Формувальне оцінювання на уроках хімії»

12.04.2023р. на базі Комунального закладу «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради відбувся обласний семінар «Формувальне оцінювання на уроках хімії» за участю академіка, доктора педагогічних наук, головного наукового співробітника відділу взаємодії вищої освіти та ринку праці Інститут вищої освіти НАПН України Ольги Григорівни Ярошенко.

З вітальним словом до учасників семінару звернулася модератор заходу, завідувач обласного науково-методичного центру КЗ «ЗОІППО» ЗОР, Вікторія Іванова. Вона наголосила на актуальності теми заходу, побажала плідної праці.

Світлана Дехтяренко, методист  обласного науково-методичного центру КЗ «ЗОІППО» ЗОР, окреслила основні питання семінару, визначили цілі заходу, підкреслила необхідність  формувального оцінювання, його особливості, роль у системі оцінювання очікуваних результатів навчання учнів з  хімії.

Про базові принципи  та модель формувального оцінювання, зарубіжний та вітчизняний досвід, особливості формувального оцінювання повідомила Ольга Ярошенко, академік, доктор педагогічних наук, професор, головний науковий співробітник відділу взаємодії вищої освіти та ринку праці Інститут вищої освіти НАПН України.  Як автор підручників та вчитель з понад 30-річним педагогічним стажем, вона надала інструменти, ознайомила з  прикладами формувального оцінювання. Ольга Ярошенко підкреслила, що саме формувальне оцінювання є дитиноцентризмом у дії, оскільки враховує пізнавальні потреби кожного учня, навчання  відбувається за індивідуальними освітніми траєкторіями, відстежуються індивідуальні  досягнення учня, порівнюють з попередніми успіхами.

В ході семінару слухачі виконували практичну роботу по застосуванню елементів формувального оцінювання.

Програмою семінару була передбачена і самостійна робота в гугл формі, що є необхідною умовою для успішного опанування матеріалу.

Відбулось обговорення цих питань, під час якого учасники заходу здобули цінні поради та знання, які будуть використовувати в своїй педагогічній діяльності.

Підводячи підсумок семінару, всі учасники погодилися з тим, що саме формувальне оцінювання є оцінюванням, що покращує навчання, оскільки дає можливість учням усвідомлювати й відслідковувати особистий прогрес і планувати подальші кроки з допомогою вчителя.


















середа, 22 лютого 2023 р.

На семінарі обговорювали роботу з обдарованою та здібною молоддю в умовах реформування сучасної освіти

 

 22 лютого 2023 на базі Комунального закладу «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької обласної ради, на платформі Google meet, відбувся щорічний обласний семінар «Система роботи з обдарованою та здібною молоддю в умовах реформування сучасної освіти» для керівників, заступників керівників ЗО, консультантів ЦПРПП та вчителів хімії. 

Під час семінару розглядалися питання педагогічної підтримки, застосування сучасних технологій дистанційної освіти в роботі зі здібними та обдарованими здобувачами освіти та питання підготовки та розв’язування олімпіадних задач.

Обдаровані діти – це виняткові діти, кожен зі своєю вродженою здатністю досягати успіху в тій або іншій сфері науки або культури, - зауважила  методист Світлана Дехтяренко.

Численні дослідження в сфері обдарованості аргументують важливість стимулюючої атмосфери навчання. Саме таку атмосферу для обдарованої та здібної молоді має забезпечити система освіти на всіх рівнях, - визначаючи цілі заходу, підкреслила вона.

Про сучасні особливості педагогічної підтримки здібних та обдарованих здобувачів освіти з урахуванням існуючих умов повідомив  Юрій Карпенко, кандидат хімічних наук, старший викладач кафедри  природничих дисциплін для іноземних студентів та токсикологічної хімії ЗДМФУ.

Юрій Карпенко наголосив, що створюючи інтерактивні мультимедійні навчальні курси, які розміщуються сьогодні на спеціалізованих сайтах або платформах, повинні забезпечувати основу сучасного дистанційного освітнього процесу та контроль над інтенсивністю самостійної роботи, засвоєння навчального матеріалу учнями, які можуть навчатися в зручному для себе темпі, місці і часі

Євген Михальченко, доктор філософії (PhD) зі спеціальності фармація, промислова фармація, старший викладач кафедри біологічної хімії ЗДМФУ, у своєму виступі більш детально зупинився  на питанні сучасних технології дистанційної освіти в роботі з обдарованими здобувачами освіти. Саме завдяки інтеграції інформаційно-комунікаційних технологій у освітній процес, з’явились передумови впровадження й розвитку дистанційної освіти, яка базується на використанні інформаційних і телекомунікаційних технологій. Така форма навчання дозволяє підвищити ефективність роботи з обдарованою учнівською молоддю, але для цього освітній процес повинен бути мобільним і динамічним.

Він також закликав більш активно застосовувати та звернути увагу на різноманітність інструментів для створення, редагування та розміщення відео, інструментів онлайн трансляцій та онлайн співпраці,  на сучасні можливості для створення онлайнових дидактичних ігор, вправ, кросвордів, тестів та опитувань тощо.

Сесія, присвячена олімпіадним задачам, їх складанню та розв’язуванню, викликала щирий інтерес учасників семінару.

Штапура Н.П. вчитель хімії, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист  Запорізького ліцею «Логос» Запорізької міської ради Запорізької області, наголосила, що розв’язування задач за алгоритмами дає змогу учням засвоїти специфіку предмета, розвинути мобільність і фундаментальність інтегрованого стилю мислення, відкриває можливості виходу на творчий рівень хімічної освіти.

Адже алгоритмізація дій в курсі хімії потрібна при складанні хімічних формул і рівнянь, дотриманні послідовності описування хімічних елементів, властивостей речовин, протікання хімічних реакцій, раціоналізації способів розв’язування розрахункових, експериментальних і розрахунково-експериментальних задач. Також без алгоритмів не обійтися при складанні оптимальних планів проведення хімічного аналізу речовин і сумішей, приготуванні розчинів тощо.

Авторам задач вчителька порадила визначитись щодо того, чи наводити довідкові дані в умові конкретної задачі (сам перелік яких іноді може бути підказкою), чи надати учням можливість самим знаходити потрібний довідковий матеріал у відповідній наданій літературі.

Також, якщо умова задачі містить декілька питань (завдань), то складатись вони мають таким чином, щоб помилка, зроблена учнем при відповіді на одне питання, не позбавляла його можливості одержати відповідну належну кількість балів при правильній відповіді на інші питання задачі.

На думку досвідченого педагога, слід намагатись уникати занадто довгих умов задач. При цьому, також, є неприпустимим включення до пакетів олімпіадних завдань задач, про які заздалегідь точно відомо, що вони не є новими (невідомими) для учасників змагань.

Відбулось обговорення цих питань, під час якого учасники сформулювали рекомендацію організаторам ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з хімії: при складанні завдань у наступних навчальних роках керуватися тематичною спрямованістю завдань IV етапу Всеукраїнських та Міжнародних учнівських олімпіад з хімії попередніх років.

Підводячи підсумок семінару, всі учасники погодилися з тим, що всі учні, особливо обдаровані діти, потребують позитивної педагогічної уваги, яку може надати  «нестандартному» учню лише «нестандартний» педагог.